
Rekry – ihmisiä ihmisille
Meille Polkan henkilöstösuunnittelijoille työ on enemmän kuin pelkkää rekrytointia. Jokainen hakija ja jokainen uusi työntekijä on merkityksellinen.
Rekrytointiprosessi alkaa siitä hetkestä, kun esihenkilö tekee rekrytointipyynnön. Teemme työpaikkailmoituksen, käymme läpi hakemukset, toteutamme haastattelut, laadimme työsopimukset ja huolehdimme siitä, että uusi työntekijä saa mahdollisimman hyvän alun Polkalla alkuperehdytyksen kautta.
Työ ei pääty kuitenkaan siihen. Olemme mukana messuilla edustamassa Polkkaa ja kohtaamassa mahdollisia tulevia työkavereita. Teemme tiivistä yhteistyötä oppilaitosten kanssa ja järjestämme työharjoitteluita sekä työssäoppimisjaksoja. Huolehdimme myös kansainvälisten työntekijöiden asioista – neuvomme, ohjaamme ja varmistamme, että he tuntevat olonsa tervetulleiksi.
Rekryn ytimessä on kuitenkin aina ihminen. Haluamme, että jokaiselle hakijalle jää hyvä mielikuva Polkasta – silloinkin, kun tie ei juuri sillä hetkellä vie työsopimksen allekirjoittamiseen. Haluammekin muistuttaa, että vaikka valinta ei osuisikaan kohdalle, emme unohda hakemuksia. Joskus oikea paikka voi löytyä myöhemmin.
Rekrytointiprosessi Polkkaan on suunniteltu helpoksi ja sujuvaksi. Järjestelmä ohjaa hakijaa vaiheiden läpi, mutta kannustamme silti panostamaan huolella CV:hen ja saatekirjeeseen. Ne ovat hakijan käyntikortit ja erinomainen tapa erottua muiden hakijoiden joukosta. Koulutuksen puute ei pääsääntöisesti ole este työn hakemiselle - me uskomme motivaatioon ja oppimisen haluun.
Meille voi myös soittaa matalalla kynnyksellä, olemme hakijaa varten vastaamassa kysymyksiin ja selventämässä epäselvyyksiä. Haastattelutilanteessa pyrimme pitämään tunnelman rentona, jotta hakijan on helppo olla oma itsensä. Palaute onkin ollut ilahduttavan positiivista – oli kyseessä sitten ensimmäistä kertaa työhaastattelussa oleva nuori tai kokeneempi ammattilainen.
Parasta tässä työssä? Se, että saamme olla mukana ihmisten urapoluilla ja nähdä onnistumisia – silloin työ tuntuu erityisen merkitykselliseltä. On myös ilo huomata, että esimerkiksi keikkatyöntekijät alkavat tulla tutuiksi. Meidän yhteistyö toimii saumattomasti ja naurua riittää jokaiseen työpäivään. Meitä yhdistää myös se, että olemme molemmat olleet kentällä töissä ennen nykyistä roolia. Se antaa tärkeää ymmärrystä, kun rekrytoimme uusia työntekijöitä.
Jonna Jolkkonen & Ninja Penttilä
henkilöstösuunnittelijat